Międzynarodowy Dzień Gofra – przepisy na gofry
Świętuj go razem z nami! Z tej okazji dzielimy się najlepszymi i najbardziej oryginalnymi przepisami na gofry. Przekonaj się jak zrobić gofry w swoim domu!
25 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Gofra. Niezwykle popularne latem w Polsce, gofry pochodzą z Belgii, ale znane są tak naprawdę na całym świecie. Pierwsze gofrownice powstały w Niemczech i Holandii, a w Stanach Zjednoczonych gofry zmieniły swoją formę i są często jedzone na śniadanie w postaci „wafflów”. Jeśli uwielbiasz gofry tak jak my, poniżej znajdziesz najlepsze przepisy na gofry, także te bez wykorzystania gofrownicy!
Najlepsze przepisy na gofry domowe
Bez laktozy, bez glutenu, na słodko i na słono. Gofry możesz jeść w dowolnej postaci. Wszystkie poniższe przepisy wystarczą na wykonanie czterech gofrów.
1. Przepis na klasyczne gofry
Składniki:
– 2 szklanki mąki pszennej
– 2 szklanki mleka
– 2 jaja
– 2 łyżki cukru
– 6 łyżek oleju roślinnego
– 2 łyżeczki proszku do pieczenia
– Odrobina soli
Przygotowanie:
- Oddziel żółtko od białka.
- Wymieszaj żółtko z mlekiem, mąką, proszkiem do pieczenia, cukrem i solą. Zblenduj albo zmiksuj całość.
- Ubij białko i zmieszaj je z pozostałymi składnikami.
- Ciasto nakładaj cienką warstwą na rozgrzaną gofrownicę.
- Piecz około 3 minut, aż gofry się zarumienią.
Dodatki:
Klasyczne gofry możesz podawać z dodatkiem:
- samego cukru pudru,
- polane miodem, posypane zblanszowanymi migdałami i kawałkami banana,
- z bitą śmietaną i truskawkami. Pamiętaj, aby przed krojeniem truskawek dobrze je osuszyć, aby woda nie zmieniła konsystencji śmietany. Użyj do tego bardzo chłonnego i wytrzymałego ręcznika, takiego jak ręcznik kuchenny Velvet Turbo.
Każdy listek złożony jest z aż trzech warstw, nie rozwarstwia się pod wpływem wilgoci i nie pozostawia „kłaczków”. Dzięki wyjątkowej chłonności ręcznik Velvet Turbo jest bardzo ekonomiczny. Jedna rolka wystarczy Ci na naprawdę długi czas.
2. Mocno czekoladowe gofry
Ciasto na gofry przygotowujesz w tym przypadku praktycznie tak samo, jak na klasyczne gofry. Jedyna różnica polega na tym, że dodajesz jeszcze do niego około 60 g kakao.
Takie gofry możesz jeść również posypane samym cukrem pudrem, ale jeśli chcesz jeszcze bardziej wzmocnić ich czekoladowy smak, możesz polać je kremem orzechowym, rozgrzanym syropem czekoladowym albo konfiturą malinową. Warto też poeksperymentować i dodać takie składniki, jakie uznasz, że będą idealnie pasowały do czekolady.
3. Zdrowe gofry z płatkami owsianymi i bananem
Lubisz słodycze, ale ich jedzenie wywołuje w Tobie zbyt duże wyrzuty sumienia? Dowiedz się, jak zrobić gofry z wersji fit.
Składniki:
– 3/4 szklanki płatków owsianych
– Łyżka oleju
– Pół łyżeczki soli
– 3 łyżeczki cukru
– 3/4 łyżeczki proszku do pieczenia
– Szklanka mleka
Przygotowanie:
- Umieść składniki w blenderze lub mikserze i zmiksuj na dość gładką masę.
- Jeśli ciasto wyda Ci się odrobinę zbyt gęste, dodaj więcej mleka.
- Odstaw ciasto na kilkanaście minut.
- Wlej ciasto do rozgrzanej gofrownicy i piecz przez około 3 minuty, aż się przyrumieni.
- Pokrój banana w kawałki i ułóż na gofrach. Możesz polać je miodem lub syropem klonowym.
Uwaga: jeśli chcesz, aby Twoje gofry były jeszcze zdrowsze, cukier możesz zastąpić zdrowszym odpowiednikiem, na przykład ksylitolem czy syropem z agawy, a zwykłe mleko, mlekiem roślinnym.
4. Przepis na gofry domowe bez laktozy
Takie gofry możesz przygotować według klasycznego przepisu, zamiast zwykłego mleka dodać za to sojowe, z migdałów czy na przykład orzechów nerkowca. Pamiętaj jednak, że ilość użytego mleka zależy od jego konsystencji. Niektóre mleka roślinne są bardziej płynne, dlatego trzeba dodać ich więcej. W trakcie robienia ciasta obserwuj jego strukturę i pilnuj, aby nie było zbyt gęste.
5. Gofry – przepis bez glutenu
Takie gofry możesz zrobić na wiele sposobów. Najprostszy to użycie mąki bezglutenowej. My jednak proponujemy Ci bardziej oryginalny przepis z wykorzystaniem dynii. Do dzieła!
Składniki:
– 4 szklaneczki zblendowanego pure z dynii
– Szklanka mleka
– 6 łyżek oleju lub masła
(dla oryginalnego smaku możesz wypróbować olej kokosowy)
– 4 łyżki soku z cytryny
– 3 łyżeczki syropu klonowego
– 6 jaj
– 3 szklanki mąki owsianej bez glutenu
– 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
– Odrobina soli, cynamonu, imbiru
Przygotowanie:
- W jednej misce zblenduj olej, mleko, pure z dyni, sok z cytryny, syrop klonowy
i jaja. - Następnie w drugiej zmieszaj mąkę owsianą, proszek do pieczenia i przyprawy.
- Wlej mokre składniki do suchych, delikatnie wymieszaj i odstaw na kwadrans.
- Piecz w rozgrzanej gofrownicy przez kilka minut, aż gofry się przyrumienią.
6. Przepis na gofry bez gofrownicy
Nie masz w domu gofrownicy? Żaden problem! I tak możesz zjeść pyszne gofry. Ciasto na gofry robisz w dokładnie taki sam sposób, jak przy klasycznych. Do ich przygotowania możesz potem użyć patelni grillowej, choć gofry nie będą miały wtedy swojego idealnego kształtu. Możesz też kupić specjalną silikonową foremkę do gofrów i upiec je w niej w piekarniku w około 15 minut. Smacznego!
7. Amerykańskie gofry – przepis na słono z kurczakiem
To hit amerykańskich restauracji! Dokładnie w taki sam sposób, jak przy klasycznych, robisz ciasto na gofry. Przepis robi się ciekawy dopiero w drugiej części, bo wymaga zrobienia kawałków kurczaka bez kości w chrupiącej panierce. Następnie gofry kroisz na mniejsze części, polewasz miodem lub syropem klonowym i podajesz na boku z kurczakiem. Gwarantujemy, to idealne smakowo połączenie!
8. Gofry z syropem klonowym i bekonem
Jeśli nie przepadasz za słodkimi smakami albo wolisz, gdy słodkie jest przełamane słonym, to idealny przepis dla Ciebie. Ciasto na gofry robisz tak jak klasyczne, za to na górę kładziesz mocno przypieczony bekon i syrop klonowy albo miód. Jeśli takie gofry jesz na śniadanie i chcesz, aby były bardziej pożywne, możesz dodać też sadzone jajko czy awokado.
Już znasz praktycznie każdy możliwy przepis na gofry domowe. Udanego świętowania Międzynarodowego Dnia Gofra!