Jak wpływają na nas kolory?
Jak wpływają na nas kolory?
Chcesz dodać sobie energii, poprawić humor, pobudzić kreatywność lub zmotywować się do działania? To wszystko możesz osiągnąć przy pomocy zmiany kolorów otoczenia, w którym przebywasz. Sprawdź, jak je dobrać, aby pomogły Ci osiągnąć wymarzony cel!
Jak barwy oddziałują na nasz nastrój?
To, że kolory mają wpływ na nasz nastrój, nie jest nowym odkryciem. Już od dawna wiadomo, że konkretne kolory mogą działać relaksująco i kojąco, inne dodawać energii, a jeszcze inne stymulować kreatywną część Twojej osobowości.
Kolory dzielą się również na te silnie oddziałujące na nasz nastrój i takie, które są dla nas neutralne. Mocnym kolorem jest na przykład czerwień i tak naprawdę stanowi ona najmocniejszy kolor w palecie. Potrafi całkowicie zdominować pomieszczenie, bo jest wyrazista i rzuca się w oczy. Sprawdza się we wnętrzach, w których planujesz uprawiać aktywność fizyczną, bo pobudza, lub w jadalniach i restauracjach, bo wzmaga apetyt.
Na przeciwległym biegunie znajduje się kolor szary, wobec którego większość z nas ma neutralny stosunek. Nie należy on ani do barw ciepłych, ani do zimnych i zwyczajnie nie budzi w nas żadnych emocji – nie dodaje energii, ale też nie uspokaja. Dzięki swojej uniwersalności już od wielu sezonów wiedzie prym wśród trendów wnętrzarskich.
Kolory w pomieszczeniach warto wybierać jak najbardziej świadomie, aby pomogły nam osiągać wyznaczone cele. W naszym przewodniku znajdziesz podpowiedzi, jak zmienić swoje wnętrze i co dają poszczególne kolory.
Barwy relaksujące – które odcienie uspokajają
Tak działają przede wszystkim wszystkie jasne barwy. Nic dziwnego, bo jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenia, co sprawia, że czujemy się bardziej zrelaksowani i bezpieczni. W jasnych wnętrzach się uspokajamy, czujemy w pełnej harmonii i łatwiej się nam zasypia.
Takie relaksujące efekty dają wszelkie jasne odcienie zieleni, niebieski, beże, jasne fiolety, jasne szarości. Te kolory najlepiej sprawdzą się więc w sypialni, ale także w salonie, jeśli ciężko jest Ci na co dzień się zrelaksować. Warto umieścić je też w pokoju nastolatka, jeśli jest pełen energii i ma problemy z koncentracją lub wyciszeniem się.
Jeśli nie masz możliwości przearanżowania wnętrza czy choćby zmiany koloru ścian, zdecyduj się na jak najwięcej akcesoriów w tych kolorach, takich jak dywanik, lampki, ozdoby, nawet chusteczki higieniczne w pudełku, stojące na widoku. Każdy detal ma tu znaczenie.
Barwy neutralne – kiedy najlepiej się sprawdzają
Mówiąc o tych kolorach mamy na myśli biały oraz szary. To, że są neutralne, oznacza, że nie wpływają w istotny sposób na nasz nastrój czy samopoczucie. To kolory, które domyślnie działają kojąco i nie przykuwają uwagi. Są więc dobrym rozwiązaniem dla osób, które czują się przebodźcowane i mają problem z koncentracją.
Jeśli takie kolory wydają Ci się nudne, przełam je kolorowymi akcentami. Ściany oraz większe meble utrzymaj w jasnych odcieniach, ale umieść w pomieszczeniu kolorowe, nawet jaskrawe dodatki. Nie wpłyną one na Twoją koncentrację, ale ożywią wizualnie pomieszczenie. Może to być kolorowa zastawa, wazony, ozdoby na ścianę czy nawet kolorowe chusteczki higieniczne w kartoniku.
Kolory pobudzające kreatywność i dodające energii
Chcesz zwiększyć swoją wydajność w pracy albo pobudzić kreatywne myślenie? W ten sposób zadziałają na Ciebie pomieszczenia w odcieniach czerwieni, intensywnej zieleni, żółci, niebieskiego czy pomarańczowego. Także różowe, jednak ten kolor nie każdemu odpowiada w pomieszczeniach. Jeśli nie masz jednak doświadczenia z kolorowymi ścianami czy meblami, zacznij od drobnych elementów i stopniowo zwiększaj nasycenie kolorami pomieszczenia. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, dobrze sprawdzą się talerze, wazony, chusteczki w kartoniku czy ozdoby na ściany.
Kolory poprawiające nastrój
Pozytywnie na Twój nastrój są w stanie wpłynąć wszelkie kolory w ciepłej tonacji. Odcieniami, które działają jednak najsilniej w ten sposób są żółć, pomarańcz, czyli kolory kojarzone ze słońcem, ale także wszelkie pastelowe odcienie – delikatny róż, niebieski, miętowy. Te kolory kojarzą nam się z harmonią i spokojem. Na niektóre osoby pozytywnie wpływa też czerwień. To jednak bardzo zdecydowany kolor, z którym należy obchodzić się ostrożnie w pomieszczeniach.
Ciemne odcienie – tak czy nie
Ciemne kolory w pomieszczeniach sprawdzają się tak naprawdę w przypadku niewielkiej ilości osób. Preferują je ekscentrycy, osoby lubiące nietypowe i oryginalne wnętrza. Mimo że na przykład czarne lub bordowe wnętrza wyglądają bardzo elegancko, lepiej podchodzić do tego koloru ostrożnie. Czerń w dużej dawce może bowiem obniżać nastrój. Do tego, ponieważ optycznie zmniejsza pomieszczenia, w tych małych może nasilać uczucie klaustrofobii. Lepiej we wnętrzu sprawdzą się więc czarne dodatki – lampy, czarne chusteczki higieniczne w pudełku, podstawki pod jedzenie czy czarny czajnik bądź ekspres.
Jeśli zależy Ci jednak bardzo na ciemnych wnętrzach, zamiast na czerń, zdecyduj się na fiolet. To kolor kojarzony z duchowością, a ten delikatnie przygaszony koi też nerwy. Brąz natomiast zadowoli osoby, które potrzebują uczucia spokoju i równowagi – to naturalny odcień ziemi, dlatego dodaje siły i buduje poczucie bezpieczeństwa.Świadome używanie kolorów we wnętrzu przyniesie Ci wiele korzyści – zapewni komfort psychiczny i pomoże realizować cele. Zadbaj także o to, aby Twoje wnętrze było harmonijne i znajdowały się w nim spójne kolorystycznie dodatki. Dobrym dodatkiem zawsze są chusteczki higieniczne w pudełku Velvet.