Skip to main content

Jak oszczędzać prąd?

Wystarczą małe zmiany, aby na co dzień zużywać o wiele mniej energii elektrycznej. Wygrywasz na tym podwójnie! Możesz przysłużyć się planecie, a oszczędzanie prądu pomoże Ci też znacznie obniżyć Twoje rachunki!

Czy stosowanie prostych domowych sposobów jest w stanie pomóc Ci zaoszczędzić energię? Zdecydowanie tak. Dzięki stosowaniu energooszczędnych urządzeń czy sprytnych tricków każdego dnia, jesteś w stanie obniżyć nawet o 30 procent swoje obecne rachunki, a przy okazji dać odetchnąć planecie. Sprawdź, jak oszczędzać prąd!

1. Używaj żarówek LED

Pobierają nawet 10 razy mniej energii niż tradycyjne żarówki. Są też bardziej wydajne, czyli są w stanie posłużyć Ci na dłużej. Jak przekonują eksperci, nawet na 25 procent dłużej niż normalnie. Mimo że mogą być odrobinę droższe, w ciągu roku kupujesz ich o wiele mniej, niż tradycyjnych.

2. Wybieraj energooszczędne urządzenia

Jak je rozpoznać w sklepie? To te, które mają na plakietkach umieszczone następujące oznaczenia:

  • A
  • A+
  • A++
  • A+++

Najbardziej ekologiczne i zużywające najmniej prądu są urządzenia z oznaczeniem A+++. Przyjmuje się, że zużywają one o 30 procent mniej prądu niż tradycyjne, podczas gdy na przykład te oznaczane jako A+ o 10 % mniej. Jak więc widzisz, to bardzo duża oszczędność energii.

3. Korzystaj ze sprzętów racjonalnie

Sposoby oszczędzania energii mogą być naprawdę bardzo proste. Na płycie elektrycznej gotuj jedzenie pod przykrywką i z mniejszą mocą. Jeśli prasujesz ubrania, najpierw zacznij od tych, które wymagają wysokiej temperatury. Potem te, które są niezwykle łatwe w prasowaniu, możesz wyprasować jeszcze rozgrzanym, wyłączonym z prądu żelazkiem.

4. Nie używasz? Wyłącz zasilanie!

Nieużywana ładowarka pozostawiona w kontakcie czy telewizor w trybie „stand by” pobierają niepotrzebnie prąd. Wyciągnij wtyczkę, gdy nie korzystasz ze sprzętu. Także z telefonu, gdy jest w pełni naładowany. W komputerze, drukarce czy telewizorze wyłącz stan czuwania. Wszystkie urządzenia, które masz w domu, ustawiaj też, jeśli to możliwe, na tryb oszczędny albo tryb eko. Oszczędzanie prądu może być naprawdę bardzo łatwe.

5. Sprawdź uszczelnienia w drzwiach i oknach

Dzięki temu zimą oszczędzisz na ogrzewaniu, a latem na klimatyzacji czy wentylatorze. Ciepłe powietrze nie będzie się latem dostawało do mieszkania, a mroźne zimą. Jak zaoszczędzić prąd w gorące dni jeszcze lepiej? Latem gdy wychodzisz z domu, zasłoń rolety. Twój dom tak bardzo się nie nagrzeje i nie trzeba go będzie schładzać wieczorem.

6. Korzystaj mądrze z lodówki

Nie wkładaj nigdy gorącego jedzenia do lodówki, bo jego ochłodzenie zużywa ogromne ilości energii. Ostudź je na zewnątrz i dopiero umieść w lodówce. Pamiętaj, że najlepiej, aby lodówka stała też z dala od źródeł ciepła i żeby nie padało na nią słońce. Nie nastawiaj jej też na zbyt niską temperaturę. Najlepsza to między 4 a 7 stopni. W ten sposób znacznie poprawisz oszczędzanie energii w domu.

7. Pierz w niskiej temperaturze

Albo w całkiem zimnej wodzie. Zwłaszcza, jeśli zależy Ci tylko na odświeżeniu ubrań, a nie usunięciu uporczywych plam. Podgrzanie wody w pralce zużywa bardzo dużo energii. Podobnie jak suszenie w suszarce. Lepiej więc robić to na świeżym powietrzu, jeśli masz taką możliwość.

8. Wybieraj jasne oświetlenie

Ciemne lampy, z bordowym, czarnym czy grafitowym abażurem wyglądają stylowo, ale nie są zbyt praktyczne. Ciemny materiał „pochłania” część światła, przez co w lampie musisz tak naprawdę zamontować dużo mocniejszą żarówkę, która zużywa dużo więcej energii. Wymiana abażuru na jasny znacznie zwiększy oszczędność energii.

9. Gotuj tyle wody, ile potrzebujesz

Gotowanie pełnego czajnika, jeśli tak naprawdę potrzebujesz tylko jednej szklanki wody do kawy czy herbaty, to duże marnotrawienie energii. Dlatego zwracaj uwagę na to, ile dokładnie wody zużywasz i nalewaj do czajnika tylko tyle, ile aktualnie potrzebujesz. To dobry patent na oszczędzanie energii elektrycznej.

10. Wyłączaj światło

Nie jest to niezbędne, gdy wychodzisz z pokoju na kilkanaście sekund. Jeśli jednak opuszczasz go nawet na pięć minut, warto wyłączyć światło. Robiąc to kilka lub kilkanaście razy w ciągu dnia, rocznie jesteś w stanie zaoszczędzić naprawdę dużo prądu oraz pieniędzy. Kup też specjalny panel, który umożliwia Ci sterowanie natężeniem światła i oszczędzaj prąd. Wtedy gdy oglądasz film, możesz mieć bardziej przygaszone światło niż w momencie, gdy planujesz czytać książkę.

11. Gotuj ekonomicznie

Jak oszczędzać prąd w domu w jeszcze skuteczniejszy sposób? Nie korzystaj z patelni czy garnków, które mają mniejszą średnicę niż palnik. Dużo ciepła, a więc energii, niepotrzebnie wtedy ucieka. Pod koniec gotowania czy pieczenia, wyłącz kuchenkę. Nagromadzone ciepło pozwoli dogotować lub dopiec potrawę.

12. Zmywaj naczynia w rytmie eko

Jak zaoszczędzić na prądzie? Korzystając ze zmywarki. Staraj się zawsze wypełnić ją w pełni, zanim ją włączysz. Jeśli myjesz naczynia ręcznie, najpierw je namydl, a potem dopiero odkręć wodę i je spłucz.

Warto jednak wspomnieć jeszcze o jednej ważnej kwestii. Nie wszystkie przykłady oszczędzania energii w domu, które znajdziesz w Internecie, są skuteczne. Niektóre można włożyć między mity, bo tak naprawdę niewiele są w stanie przysłużyć się środowisku i Twojemu portfelowi. Należą do nich:

  • Wyłączanie światła na kilkanaście sekund
  • Częstsze, ale krótsze otwieranie lodówki
  • Stosowania wygaszacza ekranu w komputerze