Skip to main content

Jak oszczędzać wodę?

Zasoby wody pitnej na Ziemi kurczą się na skutek zmian klimatycznych, dlatego tak ważne jest rozważne korzystanie z niej na co dzień. Poznaj proste sposoby na oszczędzanie wody, które możesz wprowadzić w życie już dziś.

Oszczędzanie wody jest niezwykle ważne. Oto kilka faktów, które przekonają Cię, dlaczego warto to robić:

  • Tylko 1% wody na ziemi nadaje się do picia, a te zasoby cały czas się kurczą.
  • W niektórych regionach już niedługo całkowicie może zabraknąć wody pitnej, co spowoduje ogromne migracje ludności.
  • Już jedna na trzy osoby na całym świecie cierpi z powodu niedoboru wody.
  • Do 2050 roku poważne niedobory wody mogą objąć cały świat.

Sprawdź, jak oszczędzać wodę każdego dnia i nauczyć tego także swoich bliskich:

1. Zakręcaj wodę podczas mycia

Mycie zębów, mycie rąk, namydlanie ciała i włosów pod prysznicem może być tym pierwszym momentem w ciągu dnia, w którym możesz zacząć oszczędzać wodę. W trakcie wykonywania tych czynności zakręcaj wodę i włączaj ją znowu dopiero wtedy, gdy musisz spłukać szampon czy mydło, albo wypłukać usta. To bardzo proste i niezwykle skuteczne sposoby oszczędzania wody. Gdy puszczasz wodę, w trakcie jednej minuty zużywasz jej blisko 4 litry, czyli ponad dwie duże butelki!        

2. Bierz szybki prysznic

I skutecznie oszczędzaj wodę w ten sposób. Biorąc prysznic jesteś w stanie zużyć od 6 do ponad 40 litrów wody w ciągu minuty. Dlatego skróć go do minimum. Jeśli lubisz spędzać pod prysznicem co najmniej kwadrans, koniecznie zainwestuj w specjalną główkę prysznicową oszczędzającą wodę. Pamiętaj też, że prysznic zużywa generalnie mniej wody niż kąpiel.

3. Uszczelnij urządzenia sanitarne

Na bardzo duże zużycie wody może wpływać nieszczelna instalacja. Sprawdź, jak oszczędzać wodę – przykłady możliwych usterek znajdziesz poniżej:

  • cieknąca spłuczka w toalecie
  • wadliwa uszczelka w kranie
  • popsuta uszczelka w główce prysznicowej

Naprawiając te usterki także skutecznie oszczędzamy wodę.

 4. Zamontuj ekologiczne nakładki na kran

Perlator, czyli specjalna nakładka na kran, zmniejsza strumień wody. Oznacza to, że myjąc naczynia czy biorąc prysznic przez taki sam czas, jak wcześniej, zużywasz o wiele mniej wody.

5. Korzystaj ze zmywarki

Wielu osobom, zwłaszcza żyjącym solo, wydaje się, że zmycie zaledwie kilku naczyń w zmywarce spowoduje zużycie większej ilości wody, niż umycie ich pod kranem. Jest wręcz odwrotnie. Nowoczesne zmywarki posiadają tryby eko i same dopasowują zużycie wody do ilości znajdujących się w nich naczyń. Mycie naczyń w zmywarce jest więc bardzo dobrym sposobem na oszczędzanie wody w domu.

6. Wypełniaj pralkę do pełna

Mimo że nowoczesne urządzenia potrafią dopasować zużycie wody do zawartości, pranie dwóch par jeansów i kilku t-shirtów z pewnością nie jest ekologiczne. Dlatego staraj się nastawiać pranie dopiero wtedy, gdy urządzenie jest w większości wypełnione. Aby zużyć jak najmniej wody, korzystaj też z trybu eko podczas prania.

7. Wykorzystuj wodę na nowo

Myj owoce i warzywa w misce, a wodę, która Ci zostanie użyj do podlewania roślin. W ten sposób oszczędzasz ją podwójnie. Jeśli używasz ekologicznych kosmetyków, możesz zebrać też część wody po prysznicu i użyć jej do podlania roślin. To prosty i skuteczny sposób na to, jak oszczędzać wodę w domu.

8. Gromadź deszczówkę

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, możesz zainstalować zbiornik gromadzący wodę z rynny i przeznaczyć ją na podlewanie trawnika oraz ogrodu.

W ten sposób jesteś w stanie wykorzystać nawet 5000 litrów wody rocznie, której nie musisz pobierać z kranu.

9. Podlewaj rośliny zewnętrzne o poranku

To świetna rada na oszczędzanie wody w domu zwłaszcza latem. Rano jest chłodniej, co oznacza, że mniej wody odparowuje. Dzięki temu jesteś w stanie zużyć jej też dużo mniej podczas podlewania.

10. Namaczaj naczynia

Po smażeniu nie staraj się od razu myć naczyń. Namocz je przez m.in. pół godziny w wodzie z odrobiną płynu do mycia naczyń, zamiast skrobać pod lecącą wodą z kranu. Po tym czasie szybko usuniesz zaschnięty tłuszcz czy przypalone jedzenie.

11. Zainstaluj nową spłuczkę w toalecie

Ekologiczne spłuczki są w stanie zaoszczędzić nawet do 10 litrów wody podczas jednego spłukiwania. Jeśli masz do wyboru dwie opcje spłukania, zawsze wybieraj tę delikatniejszą, która wykorzystuje mniej wody. Do tego nie spłukuj w toalecie chusteczek, wacików, ani niczego, co możesz wyrzucić do kosza w łazience.

12. Ucz dzieci szacunku do wody

Twoje dziecko już od najmłodszych lat może nauczyć się poszanowania dla wody. Ucz je, że woda nie służy do zabawy, na przykład polewania kogoś dla żartu, ale jest czymś bardzo cennym, co trzeba oszczędzać. Naucz je zakręcania wody podczas mycia zębów czy mydlenia włosów. Od małego wprowadzaj w jego życie wszystkie te nawyki, które wprowadzasz też do swojego życia.

13. Nie myj samochodu wężem

Jeśli zastanawiasz się, jak można oszczędzać wodę jeszcze lepiej, to na przykład rezygnując z węża ogrodowego. Do mycia samochodu użyj wiadra z wodą. Dzięki temu równie skutecznie umyjesz samochód, ale zużyjesz o wiele mniej wody.