Skip to main content

Dzień Ziemi – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

 class=

Dzień Ziemi coraz bliżej. Jakie hasło będzie miało tegoroczne wydarzenie? W jaki sposób powinniśmy dbać o naszą planetę?

Dzień Ziemi – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Kiedy jest Dzień Ziemi? Już wkrótce – święto to obchodzone jest 22 kwietnia i w tym roku wypada w czwartek. Dzień Ziemi (z ang. Earth Day) znany jest także jako Światowy Dzień Ziemi i Międzynarodowy Dzień Ziemi, corocznie wiosną prowadzone są rozmaite akcje, których głównym celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie.

Dzień Ziemi – dlaczego jest obchodzony?

Pierwszą osobą, która zaproponowała obchodzenie na całym świecie Dnia Ziemi, był John McConnell – z propozycją tą wyszedł podczas konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego, w 1969 roku. Pomysł dość szybko udało się wcielić w życie, gdyż już w kolejnym roku pierwsze święto ziemi zostało ogłoszone przez burmistrza San Francisco – Josepha Alioto. W 1971 roku idea ta została wsparta przez ówczesnego Sekretarza Generalnego ONZ, który wyznaczył równonoc wiosenną jako najlepszą okazję do obchodzenia Dnia Ziemi przez Narody Zjednoczone. Warto dodać, że wtedy to Słońce przechodzi przez Gwiazdozbiór Barana, a w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku wybija Dzwon Pokoju.

Jednak niezależnie od tego Zgromadzenie Ogólne ONZ wskazało w 2009 roku, iż 22 kwietnia obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi, a pierwsze obchody miały miejsce rok później. Głównym celem Dnia Ziemi jest promowanie i wspieranie postaw proekologicznych w społeczeństwach świata. Organizatorzy tych celebracji chcą wskazać zarówno obywatelom, jak i politykom czy decydentom, że ekosystem jest żywą i nadzwyczaj kruchą materią, którą człowiek łatwo może zniszczyć. Obchody Światowego Dnia Ziemi zazwyczaj się wieloetapowe i składają się z różnych wydarzeń organizowanych przez rozmaite instytucje na całym globie.

Jak możesz obchodzić Dzień Ziemi?

Międzynarodowy Dzień Ziemi za każdym razem ma inne hasło przewodnie. W ubiegłych latach były to np.:

  • W kierunku natury (2017 r.),
  • Chroń nasze gatunki (2019 r.),
  • Działanie na rzecz klimatu (2020 r.).

W tym roku hasło przewodnie Dnia Ziemi brzmi: „Przywróćmy naszą Ziemię”.

Z okazji Dnia Ziemi zawsze organizowane są rozmaite uroczystości i wydarzenia – i to zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym. Choć w Polsce obchody nie są tak spektakularne, jak np. w Stanach Zjednoczonych, to jednak bez wątpienia do skutku dochodzi wiele akcji. Każdy z nas chyba pamięta, jak z okazji Dnia Ziemi w szkole całe klasy wychodziły sprzątać śmieci np. w pobliskim lesie.

Nie musisz być jednak związany z żadną instytucją, aby w odpowiedni sposób celebrować Dzień Ziemi – co może być szczególnie utrudnione w czasach globalnej pandemii. Wbrew pozorom nawet w pojedynkę możesz zrobić wiele dla Ziemi – czyli nie tylko dla środowiska, ale i nas wszystkich. Wystarczy w święto Ziemi zrobić coś dobrego z ekologicznego punktu widzenia. Możesz jak dawniej wybrać się do lasu, na łąkę czy do parku, aby pozbierać wyrzucone przez innych śmieci. Bardzo korzystne jest też sadzenie drzewek – nawet jeśli masz zamiar zrobić to we własnym ogródku.

Jak dbać o Ziemię na co dzień?

Osoba zbierająca śmieci – Dzień Ziemi – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Światowy Dzień Ziemi obchodzony jest tylko raz w roku – my jednak, jako mieszkańcy tej cudownej planety, musimy pamiętać, że powinniśmy dbać o nią codziennie. Święto Ziemi samo w sobie niesie cenne przesłanie i stanowi pewnego rodzaju apel, jednak praktyczne działania proekologiczne warto mieć z tyłu głowy każdego dnia. A wszyscy możemy zrobić bardzo wiele. Zresztą wskazuje na to nawet oficjalna witryna Dnia Ziemi maksymą: „Zmiana zaczyna się od działania”.

W ostatnich latach nie bez powodu tak głośno było o prawidłowej segregacji śmieci, w życie weszły nawet stosowne przepisy. Odpowiednie sortowanie odpadów takich jak metale, plastik czy szkło pozwala na recykling śmieci, co z kolei zmniejsza zanieczyszczenie naszej planety. Na sprzątanie lasu czy parku możesz wybrać się częściej niż raz w roku – a może podczas spaceru z drugą połówką lub dziećmi weź ze sobą torebkę na śmieci, które znajdziesz po drodze?

Dlaczego dbanie o naszą planetę jest tak ważne? Można byłoby przywołać całe mnóstwo badań i prognoz ekologów i naukowców dotyczących tego, jak szybko przebiega degradacja środowiska naturalnego. Rośnie zanieczyszczenie powietrza i wody, giną kolejne gatunki roślin i zwierząt, powiększa się dziura ozonowa, produkujemy coraz więcej odpadów. Wszystkim tym procesom możemy się przeciwstawić i sprawić, że nasza planeta wciąż będzie piękna, czysta i zdrowa. A tylko wtedy kolejne pokolenia będą mogły czerpać z dobra natury (oczywiście w rozsądny sposób) oraz cieszyć się pięknym światem dookoła.

W naszej firmie Velvet Care od lat dokładamy wszelkich starań, aby nasze działania były w jak największym stopniu proekologiczne, a do tego dbamy o promowanie takich zachowań i zwiększanie świadomości w społeczeństwie. Troszczymy się o środowisko naturalne i podejmujemy działania, które mają rzeczywisty wpływ na otaczający nas świat. Przy produkcji naszych artykułów zwracamy uwagę na to, aby:

  • ochraniać zasoby leśne,
  • prowadzić recykling opakowań i surowców,
  • oszczędzać wodę,
  • redukować ilość wykorzystywanego plastiku,
  • zmniejszać emisję gazów cieplarnianych.

To oczywiście nie wszystko – stworzyliśmy specjalną Eco Agendę, czyli listę działań, które chcemy realizować, aby „jutro” naszej planety było lepsze niż „dziś”. Prowadzimy również działania edukacyjne, dzięki którym propagujemy wiedzę o ekologii i proekologiczne zachowania.

Obchody Dnia Ziemi są już lada moment – warto pamiętać o tym wyjątkowym dniu i zwiększyć swoją wiedzę dotyczącą tego, jak możemy pomagać naszej planecie. Co ważne, dbać o środowisko możemy każdego dnia – nawet poprzez swoje własne, indywidualne inicjatywy. Pamiętaj o tym i jak najszybciej zrób coś dobrego dla Ziemi!