Dzień Czystych Okien – jak szybko i dokładnie umyć okna?
Jakich preparatów użyć, aby szybko i dokładnie pozbyć się zabrudzeń z okien? Czego używać, aby myśl o myciu okien nie przyprawiała Cię o gęsią skórkę? Zapraszamy do lektury!
Kiedy najlepiej myć okna?
Już 12 kwietnia to wyjątkowe „święto” w kalendarzu – Dzień Czystych Okien. Można je zaliczyć do „świąt nietypowych” czy potraktować z przymrużeniem oka, przy tej okazji warto jednak dowiedzieć się nieco więcej o myciu okien samym w sobie. To praca domowa, która raczej nie należy do ulubionych wśród większości z nas, mimo to co pewien czas musisz się z nią zmierzyć. Już pierwszą ciekawostką jest fakt, że na łatwość dokładnego domycia okien wpływ może mieć pogoda. Przede wszystkim okien nie powinno się myć w dni upalne, deszczowe, wietrzne czy mroźne. Zbyt niskie temperatury na zewnątrz sprawiają, że może dojść do uszkodzenia mokrej szyby, czasem również trudniej będzie usunąć środki czystości. Natomiast w słoneczne dni, gdy szyba bardzo się nagrzewa, płyn do mycia może zbyt szybko wysychać, a do tego nadzwyczaj łatwo o pojawienie się smug. Zatem choć mogłoby się wydawać, że słoneczna pogoda jest idealna do mycia okien, w rzeczywistości jest zupełnie inaczej.
W takim razie w jaką pogodę najlepiej myć okna? Zdecydowanie najbardziej polecane są suche i dość pochmurne dni z temperaturą powietrza wahającą się w granicach od 10 do 23˚C. Oczywiście musisz pamiętać, że jeżeli okna są naprawdę bardzo brudne albo zostały nagle mocno zabrudzone, nie ma sensu czekanie na optymalną pogodę – okno trzeba wtedy jak najszybciej umyć. Jeżeli jednak planujesz mycie od jakiegoś czasu i szczególnie Ci się z tym nie spieszy, warto zaplanować to zadanie z niewielkim wyprzedzeniem, biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne na dworze.
Czym skutecznie myć okna?
Szanse na dokładne umycia okna z pewnością zwiększysz, dobierając odpowiednie środki czyszczące. Znanymi sposobami są np. stosowanie płynu do mycia podłóg do wyczyszczenia ram czy też korzystanie ze zwykłego płynu do szyb ze sklepu. Na tym jednak Twój arsenał środków czyszczących wcale nie musi się kończyć, bardzo możliwe, że pod ręką masz inne środki myjące, które znakomicie sprawdzą się przy wiosennych porządkach. Wystarczy wspomnieć chociażby o glicerynie, którą możesz dodać do niewielkiej ilości wody. Czemu akurat ta substancja? Otóż gliceryna tworzy na powierzchni szyby filtr ochronny zapobiegający osadzaniu się kurzu i zanieczyszczeniom powietrza. Ponadto przy zastosowaniu gliceryny znacznie rzadziej na oknach pojawiają się smugi. Glicerynę farmaceutyczną kupisz za kilka złotych w każdej aptece. Warto też dodać, że glicerynę możesz zastąpić płynem do zmiękczania tkanin i zimowym płynem do spryskiwaczy. Stosując „czystą” glicerynę, wystarczy wlać około łyżeczki tej substancji.
To nie wszystkie preparaty, które mogą okazać się niezwykle pomocne w czasie mycia okien. Znakomity efekt uzyskasz bowiem też za pomocą nabłyszczacza do zmywarki lub alkoholu. Jak słusznie wskazuje nazwa pierwszego specyfiku, dzięki niemu nie tylko unikniesz smug, ale też okna zyskają niespotykanego dotąd blasku. Co więcej, mycie nabłyszczaczem często eliminuje konieczność polerowania, gdyż w takich środkach znajduje się zarówno alkohol, jak i sok z cytryny. Pozwala to na rozpuszczenie tłustych osadów. Wystarczy dodać nabłyszczacz do wody w proporcjach około szklanka preparatu na 3 litry wody. Nieco więcej kontrowersji budzi mycie alkoholem etylowym, trzeba jednak pamiętać, że znakomicie poradzi on sobie nawet z trudnymi do rozpuszczenia osadami spowodowanymi np. pyłem węglowym. Koniecznie unikaj jednak bezpośredniego kontaktu alkoholu z uszczelkami okien i ramą, gdyż może on wywoływać nieodwracalne uszkodzenia. Jak w tym przypadku wyglądają proporcje? Wystarczy dodać 1-2 łyżki alkoholu na 5 litrów wody.
Przy okazji różnorodnych metod mycia okien nie sposób pominąć dawniejszych specyfików, które można przygotować w domowym zaciszu z tego, co masz pod ręką – to bardzo ekologiczne postępowanie. Zresztą mycie z dodatkiem octu, bo o tę substancję chodzi, wcale nie przeszło do lamusa, dla wielu osób to wciąż najlepszy sposób na pozbycie się smug i uzyskanie czystych i błyszczących okien. Do wody dodaj ocet spirytusowy lub ocet jabłkowy w proporcjach 1:5. Jeżeli zapach octu wciąż będzie zbyt intensywny i drażniący, możesz dolać nieco więcej wody lub dodać kilka kropli olejków eterycznych – wtedy mycie okien stanie się jeszcze przyjemniejsze!
Zarówno do mycia okien wszystkimi wymienionymi specyfikami, jak i do polerowania szyb doskonale nadają się ręczniki papierowe Velvet Boost. Wykorzystane przez Ciebie ręczniki powinny mieć twardą strukturę, aby nie pozostawiać żadnych fragmentów papieru na powierzchni okna. Ponadto ręczniki papierowe Velvet Boost są nadzwyczaj wytrzymałe i chłonne, dzięki czemu nadają się zarówno do mycia na mokro, jak i na sucho.
Od czego zacząć mycie okien?
Aby przedstawić proces mycia okien krok po kroku, warto wrócić do początku poradnika, a więc zaplanowania mycia na dzień z odpowiednią pogodą. Zawczasu przygotuj sobie też wszystkie preparaty i akcesoria do mycia, których potrzebujesz. Wybierz najlepsze dla siebie środki spośród przedstawionych powyżej i ręczniki papierowe Velvet Boost – teraz możesz przejść już do właściwego mycia okien.
Rozpocznij od czyszczenia ościeżnic, metalowych okuć, gumowych uszczelek oraz ram okiennych. To bardzo ważne, gdyż w tych miejscach często gromadzą się zabrudzenia. Przy myciu ram zwróć uwagę na ich materiał wykonania, gdyż zależnie od tego należy dobrać stosowny środek czyszczący. Ramy i framugi z PCV umyjesz m.in. za pomocą wspomnianych preparatów hand made z octem lub nabłyszczacza do zmywarki. Jeżeli natomiast framugi i okna wykonane są z drewna, koniecznie wybierz odpowiedni preparat do drewna – absolutnie niewskazane są preparaty z kwaśnym pH, amoniakiem lub rozpuszczalnikami. Możesz też wykorzystać po prostu wodę z płynem do mycia naczyń.
Następnie przejdź do mycia szyb. Dlaczego akurat taka kolejność? Otóż podczas mycia ram i framug z pewnością dojdzie do kolejnych zabrudzeń szyb. Jeśli umyjesz je wcześniej, to po myciu ram konieczne będzie powtórne mycie. Natomiast na sam koniec zostaw parapety wewnętrzne i zewnętrzne. Podczas mycia okien zostaną one dość solidnie zachlapane, dlatego też czasem wystarczy jedynie ich solidne przetarcie. Mycie okien wcale nie musi być tak straszne, jak wielu z nas się kojarzy. Zaufaj naszym sprawdzonym sposobom na mycie szyb i zapewnij sobie doskonały widok z okna każdego dnia!