Skip to main content

Upcykling – co to jest

 

Dowiedz się czym jest upcykling, jak wpływa na środowisko i dlaczego warto stosować go w codziennym życiu.

Upcycling – dziecko wykonujące zabawkę z butelki

Czym jest upcykling?

Upcykling polega na przetwarzaniu materiałów oraz produktów w taki sposób, aby nadać im nowe znaczenie i móc potem ponownie wykorzystać.
Głównym celem upcyklingu jest zmniejszenie ilości odpadów i ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. Upcyklingować można różne materiały, w tym plastik, papier, szkło, metal i wykorzystywać je do tworzenia mebli, ubrań czy na przykład biżuterii. Chcesz pozbyć się starego mebla, ubrania czy gazety? Nie wyrzucaj ich, tylko postaraj się nadać im drugie życie. Z dalszej części tekstu dowiesz się, jak to zrobić!

Upcycling – stara żarówka wykorzystana jako doniczka

Upcykling vs recykling – różnice

Brzmią podobnie, ale czym dokładnie się różnią? Recykling ma praktycznie taki sam cel jak upcykling – ograniczenie ilości odpadów i ponowne wykorzystanie różnych materiałów. Recykling to jednak proces przemysłowy, który wymaga skomplikowanej technologii do przetworzenia plastiku, metalu czy szkła. Nie jest to coś, co możesz zrobić samodzielnie w domu. Upcyklingować produkty możesz jednak zupełnie samodzielnie, bez niczyjej pomocy. W recyklingu wykorzystuje się ten sam materiał na różne sposoby, na przykład jedną butelkę przetwarza w drugą. W przypadku upcyklingu chodzi o bardziej subtelne zmiany, jak przerobienie danej rzeczy czy połączenie jej z innymi.

Największe zalety upcyklingu

Dzięki tej technice możesz:

– Przerabiać w nieskończoność rzeczy, które Ci się znudzą.
Upcyvling – wykorzystywanie starych lamp

Na przykład zamiast wyrzucać szafkę nocną i kupować nową, możesz przerobić swoją obecną w niezwykle kreatywny sposób. A gdy i ta Ci się znudzi, wykorzystać jako szafkę na balkon na kwiaty. W ten sposób możesz reinkarnować produkty, które normalnie już dawno zostałyby wyrzucone.

– Zmniejszyć ilości odpadów. I bardziej zadbać o środowisko. Pamiętaj, że nie wszystkie produkty da się recyklingować, a już żadnego nie da się recyklingować w nieskończoność. Dlatego najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić dla środowiska, to produkcja jak najmniejszej liczby odpadów.

– Pobudzić kreatywność. Wymyślając cały czas, co możesz zrobić z rzeczami, których już nie potrzebujesz.

Upcykling – przykłady co możesz zrobić

Oto kilka pomysłów, jak przerabiać niepotrzebne rzeczy:

1. Wspieraj firmy, które upcyklingują produkty

Jeśli nie masz czasu, ochoty czy weny na samodzielne upcyklingowanie, to najłatwiejszy sposób na wdrożenie upcyklingu do swojego życia. Kupuj produkty tych marek, które same stosują tę technikę i dzięki temu wspierają środowisko. Możesz kupować ubrania przetwarzane z innych czy obuwie, którego fragmenty pochodzą z plastiku z oceanu. Coraz więcej marek stosuje takie proekologiczne rozwiązania.

2. Nadawaj nowe znaczenie rzeczom

Stare butelki wykorzystane na wazony

Czasem nie musisz przerabiać produktu, aby dać mu nowe życie. Pomyśl po prostu nad jego nowym wykorzystaniem. Starą drabinę z obluzowanym stopniem możesz użyć jako półkę na książki lub na kwiaty. Butelki szklane po napojach wykorzystaj jako wazony na kwiaty albo świeczniki. Widzisz, jakie to proste!

3. Odnawiaj meble

Czasem zmiana koloru szafy lub komody czy pomalowanie jej w ciekawy wzór nada jej zupełnie nowy wygląd i sprawi, że będzie wyglądać jak zupełnie inny mebel.

4. Upcyklinguj ubrania
Przerabianie starych ciuchów

Ze spódnicy, której nie używasz, możesz zrobić materiałowe opaski na włosy czy gumki do włosów. Długie spodnie możesz przerobić na szorty, a sukienkę na bluzkę. A jeśli nie chcesz już wykorzystywać jej na ubranie, warto zrobić z niej ściereczki do kuchni. Możesz też użyć ich jako materiału na poduszki czy do powieszenia jako ozdobę na ścianie. Ze starych t-shirtów w prosty sposób zrobisz też torby na zakupy. Tutoriale znajdziesz z łatwością w Internecie.

5. Wykorzystuj ponownie gazety

Jeśli masz stos starych gazet w domu, możesz użyć ich do pakowania jedzenia na piknik na wynos czy delikatnych rzeczy do walizki na wyjazd.

6. Przerabiaj zabawki
Możesz spróbować samodzielnie przerobić jedną zabawkę na drugą, na przykład uszyć oryginalne ubranko misiowi albo spróbować zrobić całkowicie nową zabawkę z tego, co masz w domu. Idealne zabawki dla dziecka zrobisz ze zużytych pudełek po chusteczkach higienicznych, na przykład Velvet. Zabawka – smok, samochodzik, mini torebka dla dziewczynki, to tylko kilka z wielu ciekawych pomysłów na ich ponowne wykorzystanie.

7. Wykorzystuj puszki

Upcyckling – wykorzystanie starych puszek jako doniczki

Z puszek po farbie czy z opakowań plastikowych możesz zrobić doniczki albo użyć ich do organizowania drobnych elementów, na przykład zestawów do szycia lub guzików. Większe puszki możesz użyć do przechowywania orzechów, mąki czy na przykład ryżu.

8. Plastikowe butelki – jeśli nie chcesz ich wyrzucać z łatwością zrobisz z nich również mini doniczki na kwiatki. Idealnie sprawdzą się zwłaszcza na małej przestrzeni, na przykład w kuchni.

Ogólne wskazówki dotyczące upcyklingu:

Trzymaj się tych kilku zasad, aby upcykling stał się łatwy i przyjemny.

– Włącz kreatywność
Chłopiec bawiący się w samolocie wykonanym z kartonu

Nie bój się nieoczywistych projektów w domu. Nie musisz stworzyć prawdziwego dzieła sztuki albo czegoś idealnego. Po prostu baw się dobrze przy tworzeniu nowych projektów i staraj się znajdować coraz nowsze, jak najlepsze zastosowania dla rzeczy, które masz w swoim domu.

– Szukaj inspiracji w internecie
Kobieta pijąca herbatę i czytająca na telefonie

Jeśli nie do końca masz pomysł, jak wykorzystać rzeczy w swoim domu, nie bój się poszukać inspiracji. Pod hasztagiem #upcykling znajdziesz wiele ciekawych podpowiedzi na Instagramie, Pintereście czy Youtubie.

– Oddawaj, nie wyrzucaj
Jeśli nie masz najmniejszego pomysłu, jak możesz przerobić daną rzecz, nie wyrzucaj jej, ale postaraj się ją oddać. Może komuś bardzo się przysłuży i sprawi ogromną przyjemność. Grup do oddania czy wymian możesz poszukać na Facebooku.

Już wiesz, dlaczego warto upcyklingować rzeczy i jak możesz łatwo to zrobić. Wprowadź upcykling do swojego życia i przekonaj się, jak wielką radość może Ci to sprawić!