Skip to main content

Wystrój małego pokoju – najlepsze pomysły

Wnętrze małego pokoju nie musi być przytłaczające. Odpowiednie meble, kolory czy materiały sprawią, że z przyjemnością będziesz spędzać w nim czas.

Kolory i faktury w małym pokoju

Wnętrze małego pokoju powinno być tak zaprojektowane, aby optycznie wydawało się większe. Dlatego zwracaj uwagę na kolory i faktury mebli oraz tkaniny, jakie wybierasz. Zasada jest prosta: im jaśniej, tym lepiej. Jasnobeżowe, białe, szare czy pastelowe odcienie doskonale odbijają światło i optycznie dodają brakujące centymetry wnętrzom. Wybieraj jasne kolory na ścianach, jasne podłogi, meble oraz dodatki. Lekkie, transparentne lub pół transparentne zasłony, dywan z miękkim włosem czy dodatki z naturalnego drewna mogą dodać głębi oraz ciepła wnętrzu i je powiększyć.

Jak urządzić mały pokój

Mały pokój – wystrój i wielofunkcyjne meble

Meble w małym pokoju powinny być jak najbardziej wielofunkcyjne. Oto kilka pomysłów:

– Chowany tapczan
To doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu za dnia będziesz mieć więcej przestrzeni do życia, a wieczorem wygodne miejsce do spania. W małym pokoju doskonale sprawdzi się też tapczan z pojemnikami na rzeczy, które nie są często używane. Możesz w nich przechować pościel, zapasowe poduszki i koce, co znacząco zwiększy dostępną dla Ciebie przestrzeń dzienną.

Wystrój małego pokoju

– Składane biurko
Jeżeli jesteś osobą, która często pracuje w domu albo szukasz rozwiązania do pokoju dziecka, składane biurko będzie doskonałym pomysłem. Po zakończeniu pracy czy nauki można je złożyć, co pozwoli na wykorzystanie przestrzeni na inne aktywności. W małym pokoju czy mieszkaniu typu studio można też zamontować składany stolik. Otwierasz go tylko wtedy, gdy potrzebujesz, a przez resztę czasu cieszysz się dodatkową przestrzenią.

Wnętrze małego pokoju

– Stolik z funkcją przechowywania
Mały stolik w pokoju dobrze, aby miał funkcję przechowywania drobnych rzeczy, z których często korzystasz w ciągu dnia. Inne wielofunkcyjne meble, jakie warto umieścić w małym pokoju to: pufy z pojemnikami na przechowywanie, stoliki kawowe z dodatkowymi półkami czy krzesła, które można łatwo złożyć i schować do szafy.

Wystrój małego pokoju w bloku

Wystrój małego pokoju – sprytne rozwiązania

Oprócz wielofunkcyjnych mebli, odpowiednich tkanin i kolorów, w małym pokoju warto wprowadzić jeszcze inne sprytne rozwiązania, takie jak:

– Półki ścienne
Półki montowane na ścianach to świetne rozwiązanie dla małych pomieszczeń. Umożliwiają one wykorzystanie przestrzeni nad meblami i pozwalają na przechowywanie książek, pamiątek czy innych dekoracji w zasięgu wzroku, nie odbierając cennego metrażu pomieszczeniu. Wystrój małego pokoju nie traci wtedy na powierzchni.

Wnętrze małego pokoju

– Pudła i kosze
Do małego wnętrza warto kupić też eleganckie pudła i kosze, które możesz schować pod łóżkiem czy sofą. To doskonałe miejsce na przechowywanie rzeczy, których obecnie nie używasz, takich jak odzież sezonowa czy sprzęt sportowy.

Wystrój małego pokoju

– Wieszaki na drzwiach
Mogą one posłużyć nie tylko do wieszania ubrań. Wykorzystaj je również do przechowywania toreb, biżuterii czy nawet butów.

Rozwiązania dla małego pokoju

Czego unikać w małym pokoju

Istnieją pewne rzeczy, których należy unikać w małym pokoju. Należą do nich:

– Ciemne kolory i zbyt dużo ozdób
Oprócz ciemnych kolorów i topornych mebli, unikaj również zbyt dużego nagromadzenia dekoracji i ozdób. W małym pomieszczeniu łatwo o efekt „przeładowania”, co sprawi, że pokój będzie wyglądał na jeszcze mniej przestronny.

Wystrój małego pomieszczenia

– Duże grafiki i wzory
Wybieraj ostrożnie tapety czy plakaty na ściany. Duże, krzykliwe wzory mogą przytłoczyć przestrzeń i sprawić, że będzie wydawała się jeszcze mniejsza. Jeśli chcesz dodać trochę wzorów, rób to w delikatny sposób. Zamiast wielkiej grafiki palmy na ścianie, wybierz opakowanie chusteczek w pasującej do Twojego wnętrza kolorystyce. Różne kształty pudełek i wielość dostępnych wzorów stanowią nie tylko stylowy, ale przede wszystkim niezwykle praktyczny element dekoracyjny wnętrza – tak jak chusteczki uniwersalne Velvet Nature w stonowanych kolorach pudełek z roślinnym akcentem. Super miękkie, a jednocześnie bardzo wytrzymałe, 3-warstwowe chusteczki, idealnie sprawdzą się zarówno w małym pokoju, mikro sypialni jak i niedużym salonie czy mieszkaniu typu studio.

Velvet chusteczki higieniczne

– Kontrasty kolorystyczne
Wystrój małego pokoju powinien być stonowany kolorystycznie. Kontrastowe czy intensywne kolory świetnie dzielą przestrzeń w dużych pomieszczeniach, natomiast w małych mogą ją zabierać. Właśnie dlatego unikaj w małych pokojach krzykliwych kolorów albo tych ze sobą kontrastujących. Najlepiej wybierać jasne kolory albo takie w zbliżonej tonacji, tylko o różnej intensywności.

 Wystrój małego pokoju

Tricki powiększające optycznie przestrzeń

Oprócz stosowania jasnych odcieni, możesz powiększyć swoją niewielką przestrzeń także w inny sposób. Lustra, pionowe malowania czy sprytne oświetlenie sprawią, że wnętrze małego pokoju zyska optycznie na wielkości.

– Lustra do małego pokoju
Lustra są jednym z najstarszych tricków na powiększenie przestrzeni. Jeżeli umieścisz je naprzeciwko okna, efekt będzie jeszcze bardziej spektakularny. Lustra odbijają światło, co jest szczególnie korzystne w małych przestrzeniach. Możesz zdecydować się na jedno duże lustro lub wiele małych umieszczonych w kilku punktach pokoju.

Jak urządzić mały pokój?

– Jasne podłogi i sufit
Jeżeli masz możliwość, wybierz jasne wykończenie podłóg i sufitu. Sprawi to, że pokój będzie wydawać się większy w pionie i w poziomie. Również pionowe pasy na ścianach sprawią, że mały pokój wyda się wyższy. Jeśli Twój pokój jest wąski, zdecyduj się za to na poziome pasy na ścianie, co optycznie go poszerzy.

Jak wystroić mały pokój?

– Przemyślane oświetlenie
Zamiast jednego źródła światła na suficie, we wnętrzu małego pokoju warto zainwestować w kilka lamp stojących, kinkietów czy taśm LED pod meblami. Tego typu rozwiązania dodają przestrzeni dynamiki i sprawiają, że wydaje się ona większa.

Mały pokój może być komfortowy i przyjemny do przebywania, niezależnie od swojego metrażu. Warto tylko odpowiednio podejść do jego umeblowania, dobrać właściwe kolory i meble. Wykorzystaj przemyślane rozwiązania, aby nawet mały pokój stał się miejscem, w którym z przyjemnością będziesz spędzać czas!

Wystrój małego pokoju