Skip to main content

Minimalizm w domu – najlepsze tricki

Poznaj najlepsze sposoby na minimalizm w kuchni, łazience i każdym innym miejscu swojego domu!

Wprowadź minimalizm w swoim domu już dziś. Posiadanie niewielkiej ilości, tylko niezbędnych rzeczy, pozwoli Ci uzyskać poczucie ładu w domu, a także przysłuży się środowisku. Unikniesz wtedy kupowania nadmiaru ubrań, mebli, kosmetyków, których zbyt duża produkcja zanieczyszcza środowisko. Poniżej znajdziesz łatwe i szybkie tricki na wprowadzenie minimalizmu już od teraz!

Minimalizm w szafie

Kobieta organizująca przechowywanie ubrań w szafie - Minimalizm w domu - najlepsze tricki

Jak najlepiej zachować minimalizm w szafie? Po pierwsze, nie rób impulsywnych zakupów. Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz nowej rzeczy w swojej garderobie i czy będziesz mieć ją z czym nosić. Najlepszym rozwiązaniem na minimalizm w szafie jest stworzenie kapsułkowej kolekcji ubrań.

Na czym to dokładnie polega? Kupujesz klasyczne rzeczy, które możesz ze sobą dowolnie łączyć. Dzięki temu, mając nawet kilkanaście ubrań, możesz z nich stworzyć kilkadziesiąt różnych zestawów.

Inwestuj w produkty wielofunkcyjne

Zamiast balsamu, kremu do stóp, rąk oraz po opalaniu, możesz kupić jedno masło do ciała, które zastąpi wszystkie pozostałe kosmetyki. Zamiast kilku preparatów do czyszczenia kafelków, szafek kuchennych, umywalki, wybierz jeden, najlepiej naturalny produkt, który służy do sprzątania wielu powierzchni. Patyczkami higienicznymi nie tylko łatwo usuniesz makijaż, ale doczyścisz też klawiaturę, słuchawki czy trudno dostępne partie butów.

Torebka i najbardziej potrzebne artykuły kobiece na dwukolorowym tle - Minimalizm w domu - najlepsze tricki

Super wytrzymałych chusteczek Velvet For You możesz użyć do usuwania makijażu czy lakieru z paznokci, gdy skończą Ci się waciki, albo wykorzystać je do czyszczenia telefonu. Mały kieszonkowy format idealnie pasuje do kobiecej torebki, kieszeni marynarki lub szkolnego plecaka.

Dzięki takim drobnym i przemyślanym zmianom, jesteś w stanie pozbyć się wielu zbędnych produktów ze swojego domu i zastąpić je uniwersalnymi!

Rób zakupy z listą

Aby nie kupować impulsywnie niepotrzebnych rzeczy, zawsze miej listę produktów, które chcesz kupić. Niezależnie od tego, czy wybierasz się do sklepu kosmetycznego czy spożywczego.

To świetny pomysł zwłaszcza w przypadku jedzenia. Zastanów się, jakie konkretnie posiłki chcesz przygotować w danym dniu lub tygodniu i stwórz pod nie dokładną listę zakupów. W ten sposób unikniesz wyrzucania zalegającego w lodówce, zepsutego jedzenia.

Czasem mniej znaczy więcej

Polujesz na 8 rolek papieru, w lepszej cenie niż 4? Wybierasz żel czy szampon pod prysznic, który ma większą pojemność lub „gratisowe mililitry”?

Czasem robiąc zakupy w ten sposób, tak naprawdę kupujesz mniej, tyle, że w większym rozmiarze. Jak to możliwe? W przypadku kosmetyku liczy się konsystencja, a nie jego ilość. Szampon o rzadkiej konsystencji starczy Ci na krócej, niż żelowy. Podobnie jest z papierem czy ręcznikiem papierowym. Wszystko zależy od tego, jak gruby jest papier i ile tak naprawdę zawiera go jedna rolka.

Papier toaletowy Velvet ecoROLL to aż 8 rolek zmieszczonych w 4 rolkach. Starczy Ci więc na długo, a używając go dodatkowo przysłużysz się środowisku. Przy produkcji papieru Velvet EcoROLL zużycie plastiku zostało zmniejszone o ponad 26 %, a emisja CO2 o ponad 36 %. Jego opakowanie zostało też wykonane częściowo z recyklatu.

Dwa opakowania papieru toaletowego Velvet ecoROLL na drewnianym stole - Minimalizm w domu - najlepsze tricki

Wybieraj rzeczy ponadczasowe

Aby nie gromadzić rzeczy, ani szybko nie wymieniać ich na nowe, wybieraj tylko te ponadczasowe i trwałe. Takie, które nie wychodzą z mody. Ubrania, akcesoria, meble, ozdoby do domu. Dzięki temu nie będziesz mieć potrzeby dokupowania cały czas czegoś nowszego i bardziej stylowego i łatwiej zachowasz minimalizm w domu.

Zasada dwóch lat

Kobieta wkłada trzepaczkę do szuflady kuchennej- Minimalizm w domu - najlepsze tricki

Pomoże Ci osiągnąć minimalizm w kuchni i całym domu i jest bardzo łatwa do wdrożenia. Jeśli czegoś nie używasz od ponad dwóch lat, pozbądź się tego. Oddaj znajomym, osobom, które mogą tego potrzebować, albo wyrzuć, jeśli jest w nienajlepszym stanie. Jeśli coś nie było Ci potrzebne przez tak długi czas, prawdopodobnie już Ci się w ogóle nie przyda.

Przerzuć się na wersje online

Wielu rzeczy nie musisz mieć już w formie fizycznej. Jeśli lubisz czytać książki, ale regały w Twoim domu uginają się pod ich ciężarem, zacznij czytać je w formie e-booków. Rachunki, umowy, które musisz zatrzymać, przechowuj w formie elektronicznej. Zamiast robić notatki na papierze, zapisuj je na komputerze albo w smartfonie. W ten sposób oczyścisz dom z mnóstwa niepotrzebnych, zajmujących dużo miejsca rzeczy.

Minimalizm w kuchni – uporządkuj przestrzeń i sprytnie przechowuj rzeczy

Dłonie kobiety przesypujące ryż z torebki foliowej do przezroczystego pudełka - Minimalizm w domu - najlepsze tricki

Tak naprawdę łatwo możesz zaprowadzić w niej minimalizm. Kuchnia może być bardzo uporządkowanym miejscem. Po pierwsze, zainwestuj w dobrej jakości naczynia. Nie dokupuj co chwilę nowych kubków czy miseczek, trzymaj się podstawowego kompletu. Przyprawy przechowuj w jednokolorowych opakowaniach i jeśli nie zużyjesz ich w określonym czasie, po prostu je wyrzuć. Staraj się trzymać wszystko schowane w szafkach, najlepiej w organizerach.

Dekoruj z głową

Obraz nad sofą czy łóżkiem, ozdobna waza w rogu salonu czy kwiat ocieplają pomieszczenie i dodają mu stylowego wyglądu. Uważaj, jednak, aby nie przesadzić. Ustawianie miliona ozdób na każdej wolnej przestrzeni wprowadza w domu niepotrzebny chaos. Nawet, jeśli są to pamiątki z podróży.

Ogranicz kupowanie na wakacjach nowych rzeczy. Twoją najlepszą pamiątką mogą być zdjęcia. Dzięki temu przestrzeń w domu możesz wykorzystać też bardziej praktycznie. Na przykład zamiast wieszać kolejny obrazek nad blatem w kuchni, możesz umieścić tam równie stylowy magnes na noże.

Nie kupuj na zapas

Chyba, że znajdziesz super promocję na produkt, który wiesz, że zużyjesz. Inaczej pamiętaj o tym, że produkty trzeba przechowywać w suchych, zacienionych warunkach, aby się nie zepsuły. Trzymanie przez pół roku kremu w nagrzanej łazience czy zapasu wody w plastiku w nasłonecznionej kuchni, nie jest dobrym pomysłem.

 Nie odrywaj metek

Ani nie rozpakowuj produktów od razu po zakupie. Chyba, że są Ci niezbędne już teraz. Daj sobie dzień, aby zastanowić się, czy są Ci naprawdę potrzebne. Jeśli nie, odeślij je albo oddaj do sklepu.

Rozwiń kreatywność

I wykorzystuj produkty, które już masz w zupełnie nowy sposób. Sodę oczyszczoną możesz zastosować do wyczyszczenia praktycznie każdej powierzchni, w tym podeszwy butów. Olej kokosowy możesz użyć na poparzenia słoneczne czy suche partie ciała, a także do nabłyszczenia butów, jeśli nie masz pasty.

Kobieta przesadzająca roślinki przy użyciu ręcznika papierowego Velvet Boost na drewnianym stole - Minimalizm w domu - najlepsze tricki

Na wiele sposobów można też użyć ręcznik papierowy Velvet Boost. Możesz wykorzystać go nie tylko do sprzątania, ale też do zamrażania chleba, przechowywania ziół, przesadzania kwiatków czy sprzątania sierści psa. Do tego zajmie super mało miejsca w Twojej kuchni. To tylko jedna rolka, ale za to GIGA, bo posiada aż 150, mocno nawiniętych listków! Listki są też bardzo duże i dzięki trzem warstwom, bardzo chłonne. To wszystko sprawia, że jedna rolka Velvet Boost starczy Ci na naprawdę długo.

Postaw na jakość

Wybieraj produkty dobre jakości, które posłużą Ci na długo. Dzięki temu unikniesz kupowania co chwilę nowych butów, ubrań czy mebli, bo poprzednie są trochę zniszczone albo wyglądają, jakby miały się zaraz zniszczyć.

Raz w roku zrób „odgracanie”

Kobieta robiąca porządki w szafie - Minimalizm w domu - najlepsze tricki

Przejrzyj apteczkę i wyrzuć przeterminowane leki. Podobnie zrób z produktami w kuchni, których data ważności już minęła. Masz w łazience mnóstwo otwartych kosmetyków? Pamiętaj, że data ważności wszystkich płynnych kosmetyków to tylko pół roku po ich otwarciu. Pozbądź się też zniszczonych ubrań, bielizny, niepotrzebnych rachunków.

Wprowadź minimalizm kolorystyczny

Pamiętaj, że minimalizm to nie tylko mała liczba produktów, ale też wrażenie porządku. Dlatego postaraj się zachować wszystko w podobnej gamie kolorów czy tonacji w pomieszczeniach, w których masz najwięcej rzeczy i pożądany jest minimalizm. Kuchnia i łazienka będą tu najważniejsze.

Opakowanie chusteczek stojące na blacie w łazience urządzonej w minimalistycznym stylu - Minimalizm w domu - najlepsze tricki

Możesz ozdobić je drobnymi akcesoriami, na przykład stylowym opakowaniem chusteczek Velvet Cube w kształcie poręcznej, praktycznej kostki, dostępnym w kilku wzorach i kolorach, dopasowanym do stylu Twojej łazienki. W kompaktowym opakowaniu, chusteczki Velvet Cube, zmieszczą się nawet w małej łazience. Są też bardzo wytrzymałe, dlatego starczą Ci na długo.

Już znasz łatwe sposoby na to, jak wprowadzić minimalizm w kuchni i całym domu. Zacznij porządkować przestrzeń wokół siebie i osiągnij spokój umysłu już dziś!