Skip to main content

Kalendarz adwentowy – zrobiliście już swój?

Odliczanie dni do Wigilii jest dla dzieci niekiedy ciężką próbą – niecierpliwią się one aż zobaczą Mikołaja i wymarzone prezenty. Kalendarz z niespodzianką na każdy dzień pozwala im wypełnić czas oczekiwania – bo okienka z kalendarza nie muszą zawierać tylko czekoladek. Zobacz, co taki kalendarz może wnieść do Waszego rodzinnego grudnia.

Tradycyjny kalendarz adwentowy w założeniu ma wzbogacać czas adwentu i oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Tajemnicze kieszonki mogą zawierać złote myśli i propozycje wyzwań, które pozwolą dziecku dorastać oraz podchodzić do świąt w sposób bardziej wartościowy. Najlepiej skonstruować taki kalendarz samodzielnie i sprawić, by grudzień obfitował w niezwykłe przeżycia dla całej rodziny.

 width=

Dlaczego warto stworzyć własny kalendarz adwentowy?

W świątecznej atmosferze grudnia staramy się poświęcać najbliższym jak najwięcej uwagi. Dzięki temu w tej nieustającej słocie lub mrozie wszystkim robi się cieplej na sercu. Najlepszym sposobem pokazania dziecku, że czas z rodziną naprawdę się dla nas liczy, jest przyszykowanie mu niespodzianki. Znając mocne i słabe strony swojego dziecka, jesteśmy w stanie stworzyć najbardziej emocjonujący kalendarz adwentowy. Możecie według własnego pomysłu uzupełnić okienka w zadania i smakołyki, czy drobne prezenciki – jak kredki, czy naklejki – które umilą grudniowy czas w domu.

 width=

Kalendarz adwentowy uczy

Oczekiwanie na Mikołaja może być jednocześnie zabawą i cenną nauką dla najmłodszych. Małe dzieci nie mają jeszcze poczucia upływu czasu, dlatego często brakuje im cierpliwości. Kalendarz adwentowy z niespodziankami pozwala im skupić uwagę na kolejno upływających dniach. Starsze dzieci natomiast mogą nauczyć się stawiania sobie celów i wymagania od siebie dyscypliny. Adwentowe postanowienia to także okazja do odnalezienia w sobie empatii i troski o innych. Dzieci mogą na swój sposób wspomóc rodzinę – np. w sprzątaniu lub gotowaniu – a także osoby spoza domu, które są w gorszej sytuacji życiowej i materialnej.

 width=

Jak zrobić własny kalendarz adwentowy?

Kalendarz, jaki znamy ze sklepów, różni się od tych pierwszych, których każde okienko było prawdziwą niespodzianką. Jednak łatwo wrócić do tej tradycji i zaprojektować własny kalendarz adwentowy o zaskakującej zawartości. Już najprostsze formy, jak kieszonki zawieszone na sznurku cieszą dzieci, a są proste w wykonaniu. Dodatkowo możemy spersonalizować ich wygląd i uczynić z nich prawdziwą świąteczną ozdobę. Kieszonek powinno być 25 – prowadzą dziecko do pierwszego dnia świąt. Możecie uszyć je np. z resztek materiałów i niepotrzebnych ubrań. Jeżeli nie chcecie, by były bardzo trwałe, a równie efektowne, wykorzystajcie ozdobne papierowe opakowania, które łatwo podwiesić na ścianie. Bardziej statyczną wersją kalendarza adwentowego będą małe kartoniki poukładane w skrzynce. Każdą kieszonkę – materiałową lub pudełko – oznaczcie konkretnym dniem miesiąca. Możecie wyszyć daty z kolorowej tkaniny, napisać je np. złotym markerem lub po prostu wyciąć z kolorowego papieru

Pamiętajcie, że przy tak kreatywnej pracy warto mieć pod ręką ręczniki Velvet, którymi zetrzecie nadmiar kleju i usuniecie resztki materiałów z blatu.

Życzymy Wam doskonałej zabawy i raźnych przygotowań do świąt! 🙂

 width=